Statystyki na Instagramie dostępne są tylko na koncie firmowym i koncie twórcy. Pomagają one lepiej poznać osoby, które obserwują konto i wchodzą z nim w interakcję. W artykule opiszę, jakie konkretne statystyki można znaleźć i jak je wykorzystać.
1. Jak uzyskać dostęp?
Przede wszystkim, aby uzyskać dostęp do statystyk na Instagramie, w pierwszej kolejności musisz przełączyć konto osobiste na firmowe lub twórcy (wystarczy, że wejdziesz w panel edycji profilu). Na początku wyświetlą Ci się możliwości danego rodzaju profilu oraz kilka informacji do uzupełnienia.
Instrukcję jak skonfigurować konto profesjonalne na Instagramie znajdziesz TUTAJ.
2. Jakie są dostępne statystyki?
Aby wejść w statystyki, kliknij ikonę trzech poziomych linii w prawym górnym rogu ekranu na swoim profilu.
Znajdziesz tu następujące informacje:
1. Liczba kont, do których udało się dotrzeć – statystyki dotyczące zasięgu konta, wyświetleń, podjętych działań oraz publikacje, które uzyskały najlepszy zasięg
- Wyświetlenia – łączna liczba wyświetleń postów, relacji i rolek
- Aktywność na koncie – suma podjętych działań na koncie, tj. odwiedzin profilu, dotknięć adresu witryny (link w biogramie) i przycisku wiadomości e-mail
- Najpopularniejsze posty i relacje – materiały, które miały największy zasięg, można je posortować względem m.in. polubień, zapisania, ilości nowych obserwujących, wyświetleń , komentarzy czy wizyt w profilu, a także wybrać okres czasu
2. Interakcje dotyczące materiałów – łączna ilość interakcji z postami, relacjami i rolkami w danym okresie
- Interakcje z postami – ilość polubień, komentarzy, udostępnień i zapisów
- Interakcje z relacjami – ilość odpowiedzi, szybkich reakcji oraz udostępnień
- Interakcje z rolkami – ilość polubień, komentarzy, zapisów i udostępnień
- Najpopularniejsze posty i relacje – według ilości interakcji w wybranym okresie
3. Łączna liczba obserwujących – rozwój grupy odbiorców w danym okresie
- Wzrost – podział na obserwujących, rezygnacji z obserwowania i ogółem (ile osób dalej cię obserwuje)
- Najpopularniejsze lokalizacje – skąd pochodzą Twoi odbiorcy, podział na miejscowości i kraje
- Przedział wiekowy – w jakim wieku są Twoi odbiorcy w podziale na kobiety i mężczyzn
- Płeć – jakiej płci są Twoi odbiorcy
- Najpopularniejsze aktywne pory – w jakich dniach i godzinach Twoi odbiorcy są najaktywniejsi
3. Jak wykorzystać statystyki na Instagramie?
Dzięki danym demograficznym możesz lepiej sprecyzować, a zarazem poznać swoich odbiorców i ich zainteresowania. Duże znaczenie ma wiek odbiorców, ich płeć oraz czas, kiedy są najbardziej aktywni.
W połączeniu z liczbami dotyczącymi aktywności i wyświetleń będzie Ci łatwiej dopasować content odpowiednio do publiki. Obserwuj swoje najpopularniejsze posty by określić, co je wyróżnia oraz zastosować w kolejnych postach.
Ponadto dzięki statystykom możesz dowiedzieć się m.in. kiedy publikować posty, w jakich godzinach odbiorcy są najbardziej aktywni.
4. Jak czytać statystyki posta na Instagramie?
Aby je zobaczyć, wejdź w wybrany post i kliknij “Zobacz statystyki”. Na dole wyświetli Ci się skrócona wersja statystyk, żeby zobaczyć całość przesuń palcem w górę (tzw. swipe up).
W statystykach znajdziesz takie informacje jak:
- serduszko – liczba polubień
- dymek – liczba komentarzy zostawionych przez użytkowników
- samolocik – liczba udostępnień posta
- zakładka – informacja, ile razy odbiorcy zapisali posta
- interakcje – informacje dotyczące liczby użytkowników, którzy podjęli jakieś działanie z poziomu posta
- odkrywanie – informacje na temat odbiorców: zasięg ( ilość unikalnych użytkowników, którzy wyświetlili zdjęcie), obserwujący (liczba osób, które po zobaczeniu zdjęcia postanowiło zaobserwować profil), wyświetlenia (łączna suma wszystkich wyświetleń, ze wszystkich miejsc każdego użytkownika)
- wyświetlenia – miejsce wyświetlenia posta: strona główna (aktualności), hasztagi (pod nim użytkownik zobaczył zdjęcie), eksploruj (zdjęcie zostało wyświetlone w tej zakładce na podstawie zainteresowań i aktywności użytkownika), profil (użytkownik wszedł na profil i stamtąd zobaczył dane zdjęcie).
Podsumowanie
Podsumowując, chcąc rozwijać profil na Instagramie warto przełączyć je na konto firmowe lub twórcy. Opłaca się to nie tylko ze względu na dostęp do statystyk, ale także dla innych funkcji, takich jak przydzielenie kategorii do konta czy dodanie kontaktu.
Korzystanie z profesjonalnego profilu może Ci przynieść wiele korzyści. Ważne aby odpowiednio je wykorzystywać i przekuwać uzyskane informacje we wnioski, które pomogą w rozwoju profilu.
Przeczytaj także inne wpisy z kategorii social media: